Megújuló Fűtés

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Kalkulator a megujulo enregia hatekonysagaval kapcsolatban.
megujulo futes

Kalkulátorok

Kalkulator a megujulo enregia hatekonysagaval kapcsolatban.

Megújuló Fűtés

Napkollektor, napelem, hőszivattyú, biomassza fűtés, hőszigetelés és minden a megújuló energiákról. Faragja le fűtési és energiafelhasználási költségeit, optimalizálja lakása fűtési rendszerét.

Friss topikok

Pellet és faapríték tárolás

2012.02.04. 00:54 | megujulofutes | Szólj hozzá!

Címkék: pellet faapríték

Pellet és faapríték tárolás

A pellet és faapríték kazánok teljes automatizálásához, nagyobb tárolókapacitások kialakítása szükséges. Lehet rövidebb automatizáltságot elérni kisebb tárolókkal, de a cél a teljes fűtési szezonban üzemelő berendezés. Korábbi cikkünkben bemutattuk a pelletkályhát, mely kiválóan alkalmas helységek sugárzó fűtésére, és a már kissé automatizált pelletkályhákat, melyek a központi fűtésre köthetőek. A pelletkazánokról szóló cikkünk pedig bemutatta, hogyan működnek a legmodernebb pellettüzeléses rendszerek és mire kell ügyelnünk kialakításuknál, műszaki felépítésüknél. Gyakori ezeknél a rendszereknél, az integrált pellettároló alkalmazása, mely több hétre képes biztosítani a rendszer önálló működését, de nem a teljes fűtési szezonra.

Most szeretnénk bemutatni, milyen hosszú távú tárolási rendszerek állnak rendelkezésünkre, pellet vagy faapríték tárolásánál. Három rendszert különíthetünk el:

1. Silótárolók

Ezek a tárolók több méretben elérhetőek, a fűtési igényeknek megfelelően. Lényeges a kiválasztásánál pellet vagy faapríték mennyiség pontos ismerete. Általános irányelv, hogy az éves felhasznált mennyiséget egy ilyen tárolóba maximum 4-6 betöltéssel meg lehessen oldani. Ez a téli hónapokban sűrűbb, tavaszi, illetve őszi hónapokban természetesen ritkább. Ez alapján 1-8 m³-es hegesztett vagy fából kialakított tárolók találhatóak, melyek tölcsérszerű alakot formálnak. A pár m³-es tároló természetesen családi házakra vonatkozik, a nagyobb tárolók pedig, hotelok, kórházak, iskolák ellátásánál alkalmazható, amennyiben nincs alkalmas tároló helyiség. A tölcsér végében található egy szállítócsiga, mely adagolja a pelletkazánt vagy faaprítékkazánt. A rendszerbe mind pellet, mind apríték felhasználható.

2. Zsákos tárolók

Pelletes fűtési rendszereknél szokták alkalmazni. Úgy kell elképzelnünk, mint egy nagy erős falú „krumplis zsák”. Pár m³ pellet fér bele egy ilyen zsákba, és innen automatikusan adagolja a kazánt a rendszer, amíg ki nem ürül a zsák. A zsákot tartályos pelletszállító tudja feltölteni (pelletbefúvással) az erre kialakított csatlakozáson keresztül. A rendszer zárt, teljesen pormentes. Ideális abban az esetben, ha kevés helyünk van a tárolásra. Ez a tárolási mód, kizárólag pelletre alkalmazható.

3.  Tároló helyiségek

A legprofesszionálisabb megoldás, ha tudjuk mennyi az éves igényünk pelletből, vagy faaprítékból és egy kellő méretű különálló tárolót alakítunk ki, mely az egész fűtési szezonra ellátja a biomasszakazánunkat. A rendszer alján rugós behordómű található. Ez azt jelenti, hogy kör alakban két kar forog és egy vályú felé keveri a faaprítékot, vagy pelletet. A vályúban található a szállítócsiga, mely a pellet- vagy faaprítékkazán köztes tárolóterébe hordja az alapanyagot. A tároló helyiségek kialakítása általában csak abban az esetben megoldható, ha rendelkezésünkre áll egy fűtőhelyiség, viszonylag nagy területtel (2-6 m²) nagy épületeknél még ennél is nagyobb területtel, vagy új épület (iroda, családi ház, óvoda, iskola, hotel stb) kialakítása előtt állunk és előre gondosan megtervezzük, kiszámítjuk ennek a tárolónak a méretét. Régi épületeknél akkor tudunk alkalmas tárolót kialakítani, ha korábban esetleg szenes fűtési rendszer volt és megvannak a régi szenes tárolókapacitások. A régi széntárolót ebben az esetben faapríték- vagy pellettárolóvá alakíthatjuk. Magyarországon rendkívül sok régi épület rendelkezik használaton kívüli széntárolóval, zömében iskolák, kastélyok, nagyobb intézmények, melyek még a gázfűtéses rendszerek rövid tündöklése előtt épültek. Egy-két kialakítás a pellet és apríték tárolásra:

Tárolási specialitás

Egy-két tárolási specialitásra érdemes odafigyelnünk: - a pellet tárolása kisebb helyigényű, mint a faapríték, de drágább - a faaprítékot csak kellően szárazon (25-max 30%) lehet tárolni, mert berohadhat - a faapríték képes 90º-ban feltornyosodni, így csak alkalmas adagolóberendezéssel lehet hiba nélkül üzemelni - a faapríték nagyobb méretű, így nagyobb méretű berendezés kell a kazánba adagoláshoz, mint pelletnél

Így ha azon törjük a fejünket, biomasszával (pellet, faapríték, tűzifa, brikett) szeretnénk megtakarítani, előre kell számolnunk a következő sorrenddel az alapanyagáraknál:

- faapríték - tűzifa - brikett - pellet - gáz - pb gáz - villanyfűtés

És a beruházás költsége pedig ilyen sorrendben következik:

- gáz (gázbekötés nélkül) - vegyestüzelésű kazán (brikett, tűzifa) - pelletkályha (pellet) - pelletkazán (pellet), gáz (gázbekötéssel) - pb gáz - aprítékkazán (faapríték)

A faapríték tüzelésű berendezéseket ezért zömében úgy javasoljuk alkalmazni, ha nem nagy a fűtendő alapterület, hogy több családiház ellátására hozunk létre mikrohálózatokat és egy kis kazánhelyiség lát el, 3-4-10 családi házat. A 21. század fűtési megoldása a helyben keletkező faapríték, biomassza fűtőműben való felhasználása. Ez azt jelenti, hogy egy központi biomassza távfűtőműben található a faaprítékkazán és ez látja el a település közintézményeit és lakóházait. Előnye, hogy a faapríték ára harmada a gázénak, így jóval kedvezőbb, azonban ugyanolyan komfortos fűtést tudunk megvalósítani, mint gázzal.

Minden épületben kialakítható és megoldható egy bizonyos biomassza tüzelésű fűtési rendszer, kérje ki véleményünket, Önnek mi lenne a leggazdaságosabb!

Kapcsolódó cikkek: Pelletkályha Pellet és központi fűtés Pelletkazán

A bejegyzés trackback címe:

https://megujulofutes.blog.hu/api/trackback/id/tr94061523

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása