A nyár közepén eredményhirdetés nélkül zárták le a szélenergia pályázatokat.
Becslések szerint 4-10 milliárd forintos kár érte a magyarországi szélenergiába befektetni kívánókat. Több projekt előkészítése éveken keresztül zajlott, hogy műszakilag és pénzügyileg magas színvonalú projektek készüljenek. Elemzők szerint a váratlan lépés hosszú távra visszavetette a beruházók piaci szereplését.
Ez a döntés főleg a villamosenergia termelésre irányuló beruházások terén jelent visszalépést. A közvetlen hőhasznosítás, mint például a biomassza tüzelés terén a szabályozás nem képes így meghatározni a gazdasági folyamatokat. Aki ma fűtési rendszerét szeretné átalakítani, annak nem kell tartania hasonló változástól, hiszen itt a gazdaságosságát a beruházásnak nem a villamosenergia átvétele, vagy át nem vétele határozza meg.
A Magyar Energia Hivatal (MEH) 2006 tavasza óta nem adott ki szélkvótát (úgynevezett kapacitáslétesítési jogosultságot), ami elengedhetetlen eleme a szélerőművek engedélyezési folyamatának - emlékeztet a közlemény -, tehát azóta egyetlen beruházó sem kapott engedélyt hálózatra csatlakozó szélerőmű létesítésére.
Tavaly az egész szélenergia-szakma üdvözölte a kiírt pályázatot, érvénytelenítése azonban újabb bizonytalan időpontra halasztja az újabb szélenergia-beruházások megvalósulását. A szélenergia hasznosítása az egyik legkisebb károsanyag-kibocsátással járó energiatermelési mód, amelyre Magyarországnak is kiváló lehetőségei vannak - hívja fel a figyelmet az Energia Klub.
A MEH augusztusban bejelentette, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) rendelete alapján visszavonta a szélerőművi kapacitás létesítésére kiírt pályázatát. A pályázat követelményeit tartalmazó miniszteri rendeletet tavaly június végén adták ki, a MEH a múlt év augusztusának végén tette közzé a pályázati kiírást.