Közel hétezer család él vályogházban vagy más földfalú házban, legalábbis a legutóbbi népszámlálás adatai szerint. S noha a közhiedelem szerint a vályog a szegény ember építőanyaga, egyre többen nyúlnak az emberiség egyik legrégebbi falazóanyagához.
Mivel a vályog nagyobb nedvességforgalmat bonyolít le, mint az égetett tégla, ezért ezeket a falakat célszerű perforált polisztirol hőszigetelő lemezekkel hőszigetelni, legalább 12 cm vastagságban. Nem szabad megfeledkezni a födém hőszigeteléséről sem, mert abba az irányba is jelentős lehet a hőveszteség.
Abban az esetben, ha a ház falazata eltérő anyagokból készült, például az egyik része vályogtéglából, a másik része pedig vékonyabb téglából, akkor is az optimális megoldás az, ha egyenlő mértékben szigetelik a házat, általában 12 cm vastag polisztirol szigetelőanyaggal. Szakértőnk szerint ilyenkor érdemes elgondolkodni azon, hogy a két rész közé egy kiugrást, egy álpillért tervezzen az építkező hőszigetelő anyagból és csak utána folytassa vékonyabb lappal, ami már nem okoz esztétikai problémát. A téglafalra hagyományos EPS szigetelőanyag kerüljön, míg a vályogfalra az előbb említett perforált polisztirol.
A belső oldali hőszigetelést ebben az esetben sem ajánljuk, hiszen a hőszigetelés hatására a fal eredeti belső felülete még hidegebbé válik, ezáltal könnyen lecsapódhat rajta a levegő nedvessége. Ezért csak belső oldali párazárással lehet alkalmazni.
Kapcsolódó cikkek:
Hőszigetelés ésszerűen
Szigeteljünk vályogházat
2012.03.05. 13:03 | megujulofutes | Szólj hozzá!
Címkék: szigetelés
A bejegyzés trackback címe:
https://megujulofutes.blog.hu/api/trackback/id/tr804290403
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
