Cikksorozatunk előző részében megismerkedhettünk a hullámenergia hasznosítására szolgáló berendezések leggyakoribb osztályozási módszereivel. Most lássuk, hogy működési elvük szerint milyen berendezéseket különböztetünk meg.
- OWC (Oscillating Water Column): Oszcilláló vízoszlop elvén működő hullámgenerátor. A berendezés egy kamrából áll, amelyben tengervíz és levegő található. A kamra alján lévő nyíláson a tengervíz szabadon be- és kiáramlik. A bejövő hullám következtében a kamrában a vízszint megnő, ezzel kiszorítva a levegőt a kamra tetején található turbinán keresztül a szabadba. A hullám elvonulásával a vízszint lecsökken, és a turbinán keresztül levegőt szív a kamra belsejébe. Ekkor a turbinát ellentétes irányba forgatja. Ezzel a kétirányú levegőmozgást használja ki a berendezés.
- OTD (Overtopping Device): A berendezés része egy hullámgyűjtő terület, melynek a tengerszinthez képesti magassága úgy van kialakítva, hogy a hullámgyűjtőre érkező hullámot elválasztja a tengertől, majd a víz visszatér a tengerbe egy turbinán keresztül.
- WAB (Wave Activated Bodies): A berendezés több részből áll, melyek egy referenciapont körül képesek mozogni. Ebből a típusból többféle létezik aszerint, hogy a fix rögzített ponthoz képest milyen mozgást végez a berendezés többi része. A hullámok a fix ponton kívül az összes részt mozgásba hozzák. Ebből a mozgásból nyerhető ki a villamosenergia.
Cikksorozatunk következő részében az elhelyezkedés alapján történő osztályozást vesszük alapul.
Kapcsolódó cikkek: Hullámenergia I. Hullámenergia II. Hullámenergia III.