Megújuló Fűtés

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Kalkulator a megujulo enregia hatekonysagaval kapcsolatban.
megujulo futes

Kalkulátorok

Kalkulator a megujulo enregia hatekonysagaval kapcsolatban.

Megújuló Fűtés

Napkollektor, napelem, hőszivattyú, biomassza fűtés, hőszigetelés és minden a megújuló energiákról. Faragja le fűtési és energiafelhasználási költségeit, optimalizálja lakása fűtési rendszerét.

Friss topikok

Hővisszanyerő szellőztető rendszer

2012.03.05. 13:01 | megujulofutes | Szólj hozzá!

Címkék: rendszer szellőztető hővisszanyerő

hővisszanyerő szellőztető rendszerKöszönhetően a szigetelő anyagok óriási fejlődésének, napjainkra jelentsen csökkenthetővé vált a házunk felületén távozó hőveszteség, azonban hiába a nagyon modern szigetelés, ha a hagyományos ablaknyitásra alapuló szellőztetéssel tudjuk csak megoldani helyiségeink légcseréjét. Ugyanis egy jól szigetelt lakóház esetében a rendszeres ablaknyitással, a teljes energiaveszteség mintegy 50-60%-át veszítjük el. A jelenség kiküszöbölésére fejlesztették ki a hővisszanyerés elvén működő szellőztető rendszereket.

A szellőztető rendszerek biztosítják, hogy a modern, kis hőveszteségre törekvő épületek nagyon jól záró ablakainak ellenére a ház helységeinek levegője mindig friss és kellemes legyen. Ezek a megoldások kicserélik a lakásban a levegőt úgy, hogy közben 90% hőt visszanyernek az elszívott "fáradt" levegőből, amit friss a természetből beszívott és befújt levegőnek átadnak, ezáltal biztosítják az otthonunkban a folyamatos friss levegőt szinte hőveszteség nélkül

A jól méretezett hővisszanyerő szellőztető rendszer 2 óránként kicseréli az épület levegőjét, eltávolítva az elhasznált levegőt, a kellemetlen szagokat a konyhából, fürdőszobából, WC-ből. A szabadba kijutatott elhasznált levegő hőjének 90%-át visszatartja (visszanyeri) és a bejövő friss levegőnek átadva a visszanyert hőt, azt megszűrve visszajuttatja a hálószobába, nappaliba folyamatos levegőkeringetést, légcserét biztosítva a lakóterekben.

A rendszer mindössze két kis fogyasztású ventilátorral működik. A mérések szerint egy átlagos rendszer - egy négyfős család esetében, ha mindenki egész nap otthon tartózkodik - egy nap annyi villamos energiát fogyaszt, amely megfelel annak, mintha egy villanytűzhelyet egy órán át használnánk (1,2 – 1,4 kW). A hővisszanyerő szellőztető rendszer átlagosan 18-20-szor annyi energiát takarít meg, mint amennyi a működéséhez szükséges.

A rendszer alapvetően a következő részekből áll: - a hővisszanyerő szellőztető gép - légcsatorna hálózat a befújási és elszívási pontokkal - előmelegítő (illetve előhűtő) rendszer (hőcserélő, talajkollektor)

hővisszanyerő szellőztető rendszer

Hővisszanyerő szellőztető rendszer felépítése

A hővisszanyerős szellőztető rendszer nagyon fontos eleme a talajhőcserélő (talajkollektor). A kollektor azt használja ki, hogy a földfelszín alatt 1,5 méterrel állandó 10 C°-os hőmérséklet van télen is és nyáron is. (Gondoljunk csak a pincék téli melegére és nyári hűvös légterére. A pincéket körülölelő föld hője váltja ezt ki.) Ezért 1,5 méterrel a földfelszín alatt elhelyezett csöveken keresztül engedjük be a friss levegőt, mivel a föld hője télen a -10 C°-os hideget akár 5-8 C°-ra képes előmelegíteni, nyáron pedig a 36 C°-os forró levegőt 18-20 C°-ra előhűteni.

Korunk legelterjedtebb népbetegségei is visszavezethetőek a nem megfelelő levegőminőség okára (pl.: asztma, allergia). A folyamatosan lerakodó por és zajártalom melyek a nyitott ablakon keresztül áramlanak nyugodtnak hitt otthonunkba erősen megterheli szervezetünket az amúgy is felfokozott életvitelünk következtében. Az épületben felgyülemlő páratartalom és a bútorok és egyéb használati eszközökből távozó illóanyagok nem csak szervezetünket, hanem akár az épület szerkezetét is károsítani tudják elég mélyrehatóan. A nem megfelelő friss levegő utánpótlása egészség károsodáshoz vezethet, hiszen télen a zárt ablakok mellett folyamatosan felgyülemlő szennyezett levegőt használjuk fel újra és újra. Erre nyújt teljes körű megoldást a hővisszanyerő szellőztető rendszer, melynek előnyei a következők:

- mindig egészséges, friss levegőt biztosít; - a párát és az elhasznált levegőt elvezeti; - a házban keletkezett hőenergiát visszanyeri (hővisszanyerés); - az épület hőveszteségét csökkenti, ezáltal kisebb teljesítményű hagyományos fűtést kell beépíteni; - nem szükséges ablakot nyitni (nagy előny pl. zajos környezetben).

A szellőztetési megoldás járulékos pozitív hatása, hogy a beépített porszűrő működésének következtében az otthonunkban ritkábban lesz szükség portalanításra, a pollenszűrő működésének hatására pedig az allergiában szenvedőknek sem kell tartani a szezonális pollen allergiától.

A rendszerek többsége rendelkezik egy rendkívül fejlett automata vezérlő egységgel, ezen beállítható a kívánt páratartalom és a légcsere intenzitása is. Gondoljunk bele,ha vendégeket hívunk, nyugodtan „party” fokozatra kapcsolhatjuk a rendszerünket és egész este friss levegő juthat a lakásunkba, folytonos ablak nyitogatás nélkül.

Összefoglalva a hővisszanyerő szellőztető rendszerekkel jelentősen csökkennek fűtési kiadásaink, nyáron nincs szükségünk légkondicionáló készülék használatára, továbbá otthonunkban egy rendkívül kényelmes, komfortos automata rendszerrel oldhatjuk meg a mindig friss levegő beáramlását. Tehát a jelmondat: Mindig friss levegő és költségcsökkentés!

Kapcsolódó cikkek: Hightech szigetelés Energiatakarékos nyílászárók

A bejegyzés trackback címe:

https://megujulofutes.blog.hu/api/trackback/id/tr994290389

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása