Megújuló Fűtés

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Kalkulator a megujulo enregia hatekonysagaval kapcsolatban.
megujulo futes

Kalkulátorok

Kalkulator a megujulo enregia hatekonysagaval kapcsolatban.

Megújuló Fűtés

Napkollektor, napelem, hőszivattyú, biomassza fűtés, hőszigetelés és minden a megújuló energiákról. Faragja le fűtési és energiafelhasználási költségeit, optimalizálja lakása fűtési rendszerét.

Friss topikok

A napkollektoros rendszer elemei II.: Vezérlés

2012.02.04. 00:53 | megujulofutes | Szólj hozzá!

Címkék: napkollektor

vezérlésA napkollektoros rendszer főbb elemeit bemutató sorozatunk második részéhez érkeztünk, amelyben bemutatjuk Önnek a rendszer hatékonyságában óriási szerepet játszó szoláris vezérlő egység működését.

A vezérlő egységet nevezhetnénk a napkollektoros rendszer irányító központjának is, mivel innen érkeznek az optimális és biztonságos működéséhez nélkülözhetetlen utasítások. Mint látjuk a napkollektoros napenergia hasznosítás rendszerben valósul meg, ezért szükség van az egyes berendezések működését szabályzó vezérlésre is. Ennek megfelelően a vezérlő egység segítségével megvalósul a rendszer elemeinek optimális együttműködése. Most lássuk, hogy a gyakorlatban miként is képes ellátni a vezérlő egységünk az egyes berendezések összehangolt működtetését.

A következőkben egy egyszerű használati melegvíz előállításra szolgáló napkollektoros rendszer példáján mutatjuk be a vezérlés működését, nem kívánunk belemenni az elektrotechnikai részletekbe, csupán néhány a rendszer működésének megértéséhez elengedhetetlen összefüggést fogunk áttekinteni.

A példaként vett rendszerünk álljon egy kollektormezőből, egy puffertárolóból, a szükséges hidraulikai blokkból és egy tágulási tartályból.

Itt tegyünk egy rövid kitérőt, mivel szeretnénk bemutatni a hidraulikai blokk elemeit, amelyek az alábbiak:

- szolár szivattyú - biztonsági szelep - tágulási tartály csatlakozó - nyomásmérő - hőmérők - elzáró szelep - légtelenítő - töltő-ürítő - térfogatáram mérő

Látható, hogy a hidraulikai blokk integráltan tartalmazza mindazt, amit a napkollektoros rendszerek biztonságos működéséhez és ellenőrzéséhez alkalmazni kell. Nagy előnye, hogy rendkívül helytakarékos és megbízható megoldás, kedvezőbb mintha az egyes berendezéseket külön-külön terveznénk be.

Visszatérve a címben szereplő vezérléshez, vegyük sorra annak legfontosabb feladatait.

A rendszerünk hatékony üzemelése úgy lehetséges, ha a napkollektorban lévő szolár folyadék (propilén- glikol vizes elegye) és a puffertárolónkban lévő használati meleg víz hőmérsékletének mérésére elhelyezett érzékelők bejövő adatait a vezérlésünk feldolgozza és az általunk megadott hőmérséklet különbségnél a szolár köri szivattyút elindítja. Ennek megfelelően, amikor a puffertárolónkban elhelyezkedő víz hőmérséklete alacsony, kint pedig kisüt a nap a vezérlés ezt érzékeli és elindítja a szivattyút, amint pedig a puffer tárolóban lévő víz elérte a kívánatos hőmérséklete a vezérlés „szól” a szivattyúnak, hogy alacsonyabb fordulatszámon üzemeljen illetve kapcsoljon ki, ezzel növelve a berendezésünk élettartamát és kiküszöbölve a felesleges villamos áram fogyasztást.

További fontos vezérlési feladat a kiegészítő melegvíz előállító berendezés működtetése a hosszú borult időszakok idején, amikor a kollektorunk ugyan termel, de nem képes előállítani a szükséges melegvíz mennyiséget. Ekkor a vezérlő egységünk utasítja a kiegészítő melegvíz előállító berendezést (gázkazán, elektromos fűtés), hogy lépjen működésben, ezzel biztosítottá válik a folyamatos melegvíz ellátás kényelme.

A vezérlő egységek szerepe rendkívül megnő abban az esetben, ha fűtésrásegítésre is alkalmas rendszert szeretnénk, mivel itt több berendezés együttes működésének irányítását kell megoldani.

A modern készülékek - számos más opció mellett - tartalmazzák a napkollektoros rendszerünkkel megtermelt szolár energiahozamot regisztráló funkciót, ezzel számszerűen követhetjük a rendszerünk működését, természetesen az adatkiolvasás is megoldható a vezérlő egységből, ezzel számítógépen is megjeleníthetővé válik az időről-időre megtermelt energia mennyisége.

vezérlés

Összefoglalva kijelenthetjük, hogy a napkollektoros rendszer manapság már elképzelhetetlen az egyes elemek működését összehangoló vezérlés nélkül. Működésével energiát takaríthatunk meg, elkerülhetjük a berendezéseink túlterhelését és egy esetleges kedvezőtlen üzemállapot kialakulását.

Kapcsolódó cikkek: A napkollektoros rendszer elemei I.: Puffertároló

A bejegyzés trackback címe:

https://megujulofutes.blog.hu/api/trackback/id/tr714061519

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása