A következő összeállításban a napkollektoros rendszer elemei közül a talán legegyszerűbbnek tűnő eszközről szeretnénk néhány gondolatot megosztani. Mondhatnánk, hogy ugyan mi szükség van erre, hiszen ránézésre csak egy nagy bojler, azonban tudnunk kell, hogy a puffertároló, akárcsak a napkollektor igen fontos eleme a használati melegvíz előállító rendszerünknek. Ez könnyen belátható, ha arra gondolunk, hogy a déli napsütés hőjét felhasználva késő éjjel is szeretnénk az ingyen energiával felfűtött meleg vizünkben fürödni. Ez abban az esetben valósulhat meg, ha a napkollektorunk által felmelegített víz hőjét, további energia befektetés nélkül hosszú időre képesek vagyunk eltárolni. Ekkor eszünkbe jut, hogy valójában egy nagyon hatékony termoszra lenne szükségünk, de a megfelelő méretben.
Pontosan erre célra találták ki a rendkívüli hőtároló képességgel rendelkező puffertárolókat.
Mindemellett még egy nélkülözhetetlen funkciót be kell töltenie a tartályunknak, mégpedig a napkollektorban keringő (primer kör) fagyálló folyadék hőjét hatékonyan át kell adnia a melegítésre szánt vizünknek. Erre számos jobbnál jobb megoldást kitaláltak már a gyártók, ezek közül a legáltalánosabb a tárolóban elhelyezett hőcserélő alkalmazása. A különböző típusú hőcserélők alkalmazásával lehetővé vált, hogy kollektor körben (primer kör) keringő fagyálló propilén-glikol vizes oldat elkülönüljön a melegítésre szánt víztől ezzel teljesen kizárva az egészségügyi kockázatot.
A puffertárolók a bennük elhelyezkedő hőcserélők számától és elhelyezkedésétől függően lényegesen különbözhetnek egymástól. Amennyiben napkollektorunkkal kizárólag használati melegvizet kívánunk előállítani, akkor az egy vagy két hőcserélővel rendelkező, fogyasztásunknak megfelelő kapacitású tárolók közül érdemes választanunk. A hőcserélők elhelyezkedésére ilyenkor az jellemző, hogy az alsó hőcserélő a szolár köré, míg a felsőre más külső (kandalló, biomassza kazán), kiegészítő hőforrás kapcsolható.
Ha fűtési rendszerünk hatékonyabbá tétele a célunk, akkor a „tartály a tartályban” típusú kombi hőtárolóra lesz szükségünk. Ebben az esetben a nagyobb tartály a központi fűtésben keringő melegvíz tárolására szolgál, a benne elhelyezkedő kisebb tartályban pedig a használati melegvíz kerül előállításra. Ez gyakori megoldásnak tekinthető, mivel ekkor egy tartállyal megoldható a biomassza kazánunk hatékonyabb működtetése és a napkollektorral történő használati melegvíz előállítása is.
A puffer tartályok esetében leggyakrabban a szénacél változatokat kínálják a gyártók, rendszerint zománcozott belső felülettel, mivel ebben az esetben a korrózió elkerülhető. A korrózióvédelem és a vízkövesedés további kiküszöbölésére a magnézium anód betét alkalmazása tartható a leghatékonyabb megoldásnak.
A hőtárolók kiegészítőjeként alkalmazható elektromos fűtőpatron is, ezt leggyakrabban a használati melegvíz előállításánál szerelik a tároló felső részébe, az esetleges hosszabb borús időszakok átvészelése érdekében.
A tárolók szigetelését az esetek döntő részében 50-100 mm vastag műbőrrel vagy PVC-vel borított poliuretán habköpennyel valósítják meg a tervezők.
A puffertároló kiválasztásánál mindenesetben figyelni kell arra, hogy a céljainknak megfelelő tartály kerüljön megvásárlásra mivel gondolnunk kell a további fejlesztések kivitelezhetőségére is. Mindenképpen érdemes hőcserélővel ellátott kombi tartály megvásárlását megfontolni, mivel amellett, hogy a használati melegvizet a belső zománcozott tárolóban melegen tarthatjuk, még a fűtési rendszerünk működését is gazdaságosabbá tehetjük. Kapcsolódó cikkek:
Napkollektor házilag Vákuumcsöves vagy síkkollektor A napkollektorok várható élettartama